artykuł nr 36

Wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii dotyczące przeprowadzania szczegółowej analizy ryzyka w związku z zagrożeniem wystąpienia obgryzania ogonów u świń oraz stosowania materiałów wzbogacających środowisko dla świń.

Znak sprawy: WIW-Z-OZ.912.1.33.2023

INSPEKCJA WETERYNARYJNA
WARMIŃSKO-MAZURSKI
WOJEWÓDZKI LEKARZ WETERYNARII
W OLSZTYNIE

Informuję, że na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii (https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/ochrona-zwierzatgospodarskich) umieszczono wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii, opracowane z inicjatywy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z działaniami zaleconymi przez Komisję Europejską w zakresie:

  • przeprowadzania szczegółowej analizy ryzyka w związku z zagrożeniem
    wystąpienia obgryzania ogonów u świń, oraz
  • stosowania materiałów wzbogacających środowisko dla świń.

Powyższe dokumenty są skierowane przede wszystkim do rolników jako pomoc przy wdrażaniu przepisów rozporządzenia MRiRW z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz.U. Nr 56, poz. 344), tj.:
§ 21. Świniom zapewnia się stały dostęp do materiałów i przedmiotów absorbujących ich uwagę,
w szczególności słomy, siana, drewna i trocin, o jakości niewywierającej szkodliwego wpływu na ich zdrowie.
§ 23. 5. Przed wykonaniem zabiegów, o których mowa w ust. 4 (redukcją kłów u prosiąt i knurów; obcinaniem części ogona), podejmuje się środki zapobiegające okaleczeniu świń, w szczególności zmieniając warunki ich utrzymywania” oraz Zaleceń Komisji (UE) 2016/336 z dnia 8 marca 2016 r.
w sprawie stosowania dyrektywy Rady 2008/120/WE ustanawiającej minimalne normy ochrony świń,
w odniesieniu do środków ograniczających potrzebę obcinania ogonów.

Zgodnie ze zmianą wprowadzoną aneksem nr 3 do instrukcji GLW w sprawie postępowania powiatowych lekarzy weterynarii przy przeprowadzaniu kontroli gospodarstw utrzymujących zwierzęta pod względem dobrostanu zwierząt oraz raportowania o przeprowadzonych kontrolach z elementami zwalczania chorób zakaźnych, przesłanej do Państwa w dniu 17 lipca 2023 r., powiatowy lekarz weterynarii powinien podczas kontroli dobrostanu w gospodarstwach utrzymujących świnie, zapoznać się z dokumentami dotyczącymi kontroli stad przeprowadzonych przez rolnika. Wytyczne dotyczące analizy ryzyka zawierają wzór protokołu jaki powinien zostać sporządzony przez rolnika. Biorąc pod uwagę, że zawarty w wytycznych wzór protokołu obowiązuje jedynie Inspekcję Weterynaryjną, a rolnicy mogą z dobrej woli lub praktyki wykorzystać ww. wzór, powiatowi lekarze weterynarii powinni wymagać, aby rolnik dokumentując przeprowadzane kontrole stada, sporządzał protokół zawierający informacje takie jakie zostały zawarte we wzorze.

Główny lekarz Weterynarii polecił zamieścić na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii oraz Powiatowych Inspektoratów Weterynarii ww. dokumentów, a także informowania rolników o możliwości korzystania z przedmiotowych wzorów przy okazji przeprowadzanych
w gospodarstwach kontroli, a także zarekomendował szkolenia dla osób zajmujących się chowem
lub hodowlą świń.

W związku z powyższymi zaleceniami, Główny Lekarz Weterynariizapowiedział, iż pod koniec br. przekaże wzór raportu z działań przeprowadzonych w przedmiotowym zakresie.

 

Z poważaniem
Jerzy Koronowski
Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii

artykuł nr 37

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Braniewie zawiadamia o 17 ognisku ASF u dzików odstrzelonych w powiecie braniewskim.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Braniewie informuje o wystąpieniu: 
- siedemnastego ogniska w 2023r., afrykańskiego pomoru świń u dzików w powiecie braniewskim. Stwierdzono go u dzika odstrzelonego w okolicy miejscowości Dębowiec , gm. Lelkowo, powiat braniewski. W badanej próbce stwierdzono przeciwciała przeciwko wirusowi afrykańskiego pomoru świń. 

artykuł nr 38

Ogłoszenie o potrzebie dokonania wyznaczenia lekarzy weterynarii do wykonywania czynności urzędowych na terenie powiatu braniewskiego na 2023 r.

Ogłoszenie

o potrzebie dokonania wyznaczenia  lekarzy weterynarii do wykonywania czynności urzędowych na terenie powiatu braniewskiego na 2023 r.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Braniewie , na podstawie art. 16 ust.1 pkt 1 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej z dnia 29 stycznia 2004 r. (Dz.U. z 2022, poz.2629 z późni.zm.) ogłasza nabór kandydatów niebędących pracownikami Inspekcji do wykonywania czynności urzędowych w ramach umowy zlecenia.
Rodzaj, zakres i miejsce wykonywania czynności :

  1. pobieranie próbek do badań w gospodarstwach pasiecznych na terenie powiatu braniewskiego,
  2. prowadzenie kontroli urzędowych gospodarstw pasiecznych w ramach zwalczania chorób zakaźnych zwierząt na terenie powiatu braniewskiego,

 

Liczba lekarzy weterynarii potrzebnych do wykonywania zadań z danego zakresu:

1) pobierania próbek do badań – 1-2 osoba

2) prowadzenia kontroli urzędowych w ramach zwalczania chorób zakaźnych zwierząt – 1-2  osoby  

 

Miejsce ( obszar) realizacji zadań:

Teren powiatu braniewskiego

 

Termin (okres) realizacji zadań: Zadania będą realizowane w 2023 r.

Sposób i termin składania zgłoszeń przez lekarzy weterynarii, chętnych do wyznaczenia:

Osoby zainteresowane wyznaczeniem do wykonywania czynności urzędowych  w zakresie wyżej wymienionym , zobowiązane są do przedłożenia zgłoszenia wstępnej gotowości do podjęcia czynności z wyznaczenia, o których mowa w art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej w terminie do 31 lipca  2023 r.

1) osobiście w Sekretariacie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Braniewie w godz. 7:00 – 15:00  lub
2) drogą mailową na adres: braniewo.piw@bip.braniewo.piw.gov.pl   3) listownie na adres: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Braniewie, ul. Żeromskiego 22, 14-500 Braniewo. Liczy się data wpływu do Urzędu.

 

Termin zapoznania się ze zgłoszeniami

Rozpatrywanie zgłoszeń odbędzie się komisyjnie 1 sierpnia 2023 r.

Komisja po rozpatrzeniu i ocenie wniosków sporządzi protokół zawierający listę proponowanych kandydatów do wyznaczenia spełniających wymogi określone przepisami prawa.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Braniewie wybiera z listy przedstawionej przez Komisję kandydatów do wyznaczenia oraz zawiadamia lekarzy weterynarii nie będących pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wyznaczenia ich do czynności urzędowych.


Wnioski niepodpisane oraz niekompletne pozostaną bez rozpatrzenia.

 

Dodatkowe informacje

Wyznaczenie następuje z urzędu na podstawie decyzji administracyjnej po przeprowadzeniu przez Powiatowego Lekarza Weterynarii postępowania.

Zgłoszenie osób ubiegających się o wyznaczenie nie jest równoznaczne z wszczęciem postępowania administracyjnego, które to postępowanie będzie się toczyło z urzędu tylko i wyłącznie względem osób, których zgłoszenie zostało pozytywnie zweryfikowane i zakwalifikowane do wyznaczenia.

W załączeniu :

Formularz zgłoszenia

Braniewo, dnia 17 lipca 2023  r.

Załączniki:
Zgłoszenie23 KB
Oświadczenie74 KB
artykuł nr 39

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Braniewie zawiadomia o 16 ognisku ASF u dzików odstrzelonych w powiecie braniewskim.

Załączniki:
Komunikat489 KB
artykuł nr 40

Przypomnienie o obowiązku zgłaszania padnięcia bydła/owiec/kóz

Obowiązek zgłaszania padłego bydła/owiec/kóz:

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Braniewie informuje, że zgodnie  z art. 42 ust. 1a ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt z dnia 11 marca 2004 roku (Dz.U.2020, poz. 1421 z późn. zm.) : ,,Posiadacz zwierząt gospodarskich natychmiast informuje Powiatowego Lekarza Weterynarii o każdym przypadku padnięcia bydła, owiec lub kóz”.

Jednocześnie przypomina, że zgodnie z art. 85 ust. 1 pkt 2b ww. ustawy:

,,Kto uchyla się od obowiązku informowania powiatowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia bydła, owiec lub kóz,(…) podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny’’;

Uchylenie się od tego obowiązku jest wykroczeniem i skutkuje ww. sanacjami prawnymi.  

Informację można przekazać telefonicznie na nr tel. 552432065 lub wysłać na adres e-mail braniewopiw@bip.braniewo.piw.gov.pl